Yıldız Teknik Servis Bobinaj Muhendislik Ltd. Şti.

Muz ve Sebze Seralarında Damlama, Sisleme ve Spring Sulama Sistemleri

Sulama genel anlamda bitkinin doğal yağışlarla alamadığı suyun çeşitli yöntemlerle bitki kök bölgesine verilmesi olarak tanımlanır. Serada sulama, bitki gelişmesi için gereksinilen suyun toprağa çeşitli sistemlerle verilmesidir.

Özellikle otomasyon sistemi düşünülerek planlanacak modern sulama sistemi projelerinde mutlaka selenoid vana (elektrikli) kullanılması gerekir. Başlangıç maliyeti yüksek olmasına rağmen, işletme kolaylığı sağlamaktadır.


İyi bir sulama yapmak için öncelikle, bitkinin ve toprağın özelliklerine göre Sulama Yöntemini seçmek gerekir. Daha sonra suyun ne zaman, ne kadar ve nasıl verileceğinin bilinmesi gerekmektedir.


Yüzey Sulama Sistemi
Yağmurlama Sulama Sistemi
Damla Sulama Sistemi
Delikli Borularla Yapılan Sulama Sistemi
Sisleme Sistemi

Toprak Yüzeyinde Yağmurlama

Su dağıtım sistemi ve yağmurlama başlıkları toprak yüzeyinden belirli yükseklikte ya da toprak yüzeyine yerleştirilebilir. Toprak üzerine yağmurlama sistemi, üstten yağmurlama sisteminde olduğu gibi hareketli olarak da düzenlenebilir. Yağmurlama başlıkları, yukarıdan aşağıya asılan boruların ucuna bağlanmıştır. Sistem, sulamanın yanında sisleme, soğutma, sıvı gübre ve ilaçlama amacıyla da kullanılabilir.

Muz seraları, pitaya (ejder meyvesi) seraları, avakado bahçeleri için damlama, spring ve sisleme sistemleri projelendirme ve saha uygulaması uzman personelimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

© 2019 Yıldız Teknik Servis adına Tüm Hakkı Saklıdır.