Yıldız Teknik Servis Bobinaj Muhendislik Ltd. Şti.

Kompanzasyon Panoları imalat ve Bakımı

Kompanzasyon Panoları periyodik olarak takip ve bakım gerektiren panolardır. Diğer kuvvetli akım dağıtım panoları gibi düşünülmemelididr. Eğer kompanzasyon panolarınızı takip ettirmiyorsanız REAKTİF GÜÇ BEDELİ faturalarınıza yansıyabilmektedir. Ödemeleleriniz de banka tarafından yapılıyorsa, bunu fark etmeniz ecikecektir.

Elektrik faturalarına yansıtılan reaktif bedelinin farkında bile müşterilerimiz. Bu bedeller fatura içinde hiç de küçümsenmeyecek bir yer kaplamaktadır. Ama faturaların içindeki rakam karmaşasında gözümüze bile çarpmıyor. Hatta bazı faturalarda rakamlar aşağı ya da yukarı kaydığı için neyin ne olduğunu anlamak imkânsız hale geliyor. Bu ödediğimiz Reaktif Bedellerin sebebi ise elektrik tesisatlarımızda kompanzasyon sistemlerinin ya hiç olmaması ya da eski ve bakımsız kaldıklarından günümüz şartlarını karşılayamamasıdır.

Kompanzasyonda Reaktif Enerji

Elektrik motorları, civa buharlı lambalar, balastlar, inverterler, aydınlatma sistemleri, elektrik enerjisini dönüştürürken şebekeden aktif enerjinin yanında reaktif enerji de çekerler.
Reaktif enerji, periyodik olarak şebekeden çekilip yine elektrik enerjisi şeklinde şebekeye verilen enerji olarak tanımlanabilir.
İşletmelerde reaktif güç harcaması fazlaysa güç katsayısı (Cos ?) düşer ve tesis nominal kapasitesinin altında çalışır; gerilim düşümü ve kayıplar artar.
Elektrik tesislerinin reaktif güç ihtiyacını karşılamak, tesis elemanlarını tam güçlerinde çalıştırabilmek, yani ekonomik bir işletme için, reaktif gücün tüketim merkezlerinde üretilmesi hedeflenmektedir.
Kompanzasyon konusu kondansatörlerin önemi ortaya çıkarır.

Kompanzasyonun Faydaları

Şebekeden çekilen reaktif enerji minimuma indirilir.
Enerji miktarı düşeceğinden ödenecek ücret azalır.
Kayıplar ve gerilim düşümü azalır.
İletken kesitleri düşük seçilebilir.
İletim ve dağıtım tesislerinin kapasite ve verimi yükselir.
Transformatörlerin gücü daha düşük seçilebilir.

Reaktif Güç Gerektiren Sistemler

Düşük ikazlı senkron makinalar
Asenkron motorlar
Senkron motorlar
Bobinler
Transformatörler
Redresörler
Endüksiyon fırınları, ark fırınları
Kaynak makinaları
Havai hatlar
Fluoresan lamba balastları
Sodyum ve cıva buharlı lamba balastları
Neon lamba balastları vs.

© 2019 Yıldız Teknik Servis adına Tüm Hakkı Saklıdır.