Yıldız Teknik Servis Bobinaj Muhendislik Ltd. Şti.

Devlet Destekli Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimiyle Tarımsal Sulama

GÜNEŞ ENERJİLİ SULAMAYA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞINDAN HİBE DESTEĞİ

07 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan tebliğin amacı; tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, kırsal alanda üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi için bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir. Söz konusu tebliğ,1/1/2018 – 31/12/2020 tarihleri arasında, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeye katkı sağlamak için belirlenmiş bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesine ilişkin usul ve esasları belirtmektedir. Bu tebliğ kapsamında yapılacak sulama yatırımlarına %50 oranında hibe desteği söz konusudur.

Hibeden istifade edecek yatırım konuları: Program kapsamında hibe verilecek 7 adet yatırım konusunu vardır;

a) Tarla içi damla sulama sistemi kurulması,

b) Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,

c) Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması,

ç) Lineer sistem yağmurlama sulama makinesi alınması,

d) Center pivot sistem yağmurlama sulama makinesi alınması,

e) Tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi alınması,

f) Güneş enerjili sulama sistemleri kurulması

Bu yatırım proje ve konuları kapsamında program tüm illerde uygulanacaktır.

Projeyi tamamlama süresi: Program kapsamında kabul edilen başvurulara ilişkin olarak yatırımcılar ile kurum arasında hibe sözleşmesinin imzalanmasından sonra, mal alımları en fazla60 gün içerisinde tamamlanacaktır.

Kimler Başvurabilir ?

Bakanlık tarafından oluşturulan güncel çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı olması şartı ile gerçek ve tüzel kişiler (Kollektif şirket, Limited şirket, Anonim şirket, Sulama kooperatifleri ve tarımsal kalkınma kooperatifleri) başvuru yapabilir. Gerçek kişiler ve şirketler kendilerine ait arazilerde veya en az 3 yıl ve üzeri süreyle kiralama yaparak başvuru yapabilirler. Sulama kooperatifleri ve tarımsal kalkınma kooperatifleri de ana tüzüklerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden en az 10 yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabilirler.

© 2019 Yıldız Teknik Servis adına Tüm Hakkı Saklıdır.