Yıldız Teknik Servis Bobinaj Muhendislik Ltd. Şti.

Elektrik AG/OG Proje Taahhüt İşleri

Elektrik AG/OG projeleri taahhüt işleri, elektrik iç tesisat proje tadilat işleri, konut, otel, işyerlerinde yapılan tadilatlar ile pano imalatı ve bakımları firmamız tarafından disiplinli bir çalışma ile gerçekleştirilmektedir.

Elektrik Panoları, bir işletmede elektrik tüketimini karşılayarak, işyerindeki tüm cihazların elektrik tesisatının güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayan ekipmanların bir araya gelerek oluşturdukları donanıma denmektedir. Bu panolar binadaki ya da tesisattaki elektriğin sistemlere dağıtılmasını sağlar. Elektriği iletirken de içerisinde şalt malzeme ve kabloların yer aldığı kabinden oluşur.

Elektrik panosu montajı içerisinde yer alanlar; aktif elektrik sayacı, güç kontaktörleri, reaktif elektrik sayacı, elektrik bara ve kondansatörler, ölçü aletleri , voltmetre, güç rölesi, ampermetre, kontrol rölesi, kesici şalterler, elektrik sigortası elektrikle çalışan kısımlarım komuta ve kontrol düğmeleri ve sinyal lambası ….

PANO BAKIM NİÇİN YAPILIR?

Oluşabilecek zaman ve üretim kayıplarını engellemek amacıyla,
Kullanılan ekipmanların güvenliği ve kullanım sürelerini uzatmak için,
İş güvenliği ve işçi sağlığı için, işyerinde elektrikle çalışan ekipmanların dağınık halde durmalarını engellemek için, yaşam alanlarında veya çalışma yerlerinde yüksek konfor ve rahatlık sağlamak amacıyla, ortaya çıkabilecek arızaları önlediğinden işletmeler için maliyeti azalmak için yapılmaktadır.

Elektrik panolarının bakımı önem arz etmektedir. İş sağlığı ve iş güvenliği ile iş sürelerinin kesilmeden devam edebilmesi için elektrik pano bakımlarının tam olması gerekmektedir. Panoların işletmelerin olmazsa olmazlarıdır ve daima uzman kişilerce kontrol edilerek düzenli olarak bakımları yapılmalıdır.

Elektrik sistemlerindeki zamanla eskimiş kablo, kondansatör, fan, kontaktör, trafo, motor, sigorta, ups, akü, plc ve röle gibi ekipmanların bakımları yapılması gerekmektedir. Oluşan arızalar giderilmediği takdirde yenisiyle değiştirilmesi gerekir ve ayarlarının yapılarak görevini eskisi gibi yapılması sağlanmalıdır.

Elektrik Panolarında Yapılan Rutin Periyodik Testler;
Yalıtım testleri,
Topraklama kablosu muayenesi,
Elektriksel işlevsellik testi,
Bu testler güvenlik açısından yapılmalıdır. Elektrik pano sistemlerinin uzun ömürlü olması açısından oldukça önemlidir.

Elektrik Pano İmalatı 

Müşteri talebine uyun pano imalatları gerçekleştirilmektedir. Özel tasarım panoları, sulama sistemleri, dalgıç pompa, otellerde ihtiyaca bağlı panolar .

Elektrik Pano Montajı
Elektrik pano montajı yapıldıktan sonra topraklama yapılması gerekmektedir. Çünkü topraklama yapılması can güvenliği açısından oldukça önemlidir. Pano üzerindeki cihazların hasar görmemesi ve panoyu kullanan kişileri korumak için de tedbir olarak yapılması gerekir.

Sac malzemesinden olan panolarda, vida, menteşe, ray kapı gibi parçalar iletkendir. Panoya bağlanan güç kablolarından yüksek akım geçer ve manyetik akım oluşur. Bu yüzden çevredeki canlılara zarar vermemesi ve elektrik güvenliği açısından panonun tüm parçaları topraklanmaktadır.

© 2019 Yıldız Teknik Servis adına Tüm Hakkı Saklıdır.